ANKA İHA milli baz istasyonu ULAK 4.5G ile uçacak
Banner Image

19.02.2023

ANKA İHA milli baz istasyonu ULAK 4.5G ile uçacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından milli ve özgün olarak tasarlanan ve 30 saatten daha fazla havada kalabilen insansız hava aracı (İHA) ANKA, milli baz istasyonu ULAK 4,5G ile uçmaya hazırlanıyor. Milli baz istasyonu ULAK 4,5G, ANKA ile test edildikten sonra Aksungur ile de duruma göre kullanılabilecek. Böylece TUSAŞ’ın “İHA Baz İstasyonu Projesi” daha etkin hale getirilecek. 

Özellikle deprem sonrası bölgede ortaya çıkan iletişim ihtiyaçları çerçevesinde hareket eden TUSAŞ ve ULAK Haberleşme AŞ, herhangi bir acil durumda havadan kesintisiz iletişim hizmeti verebilmek için ANKA’yı ULAK 4,5G baz istasyonu entegre etmek için çalışma başlattı. Havadan verilecek bu iletişim hizmeti aktif paylaşımla 3 GSM operatörü; Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone abonelerini de kapsayarak sivil kullanımla birlikte güvenlik amacıyla da kullanılacak. 

ULAK Haberleşme, yüzyılın afeti olarak tanımlanan bu depremin de ilk gününden itibaren 45 kişilik ekibiyle birlikte 4.5G milli baz istasyonlarıyla sahada aksayan iletişim hizmeti için destek veriyor. Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) acil ihtiyaçlara göre yönlendirdiği alanlarda görev alan ULAK Haberleşme, ağır hasar alan iletişim altyapısının aktif hale getirilmesi için 3 operatöre de destek veriyor. GSM operatörlerinin altyapısında yer alan Huawei, Nokia ve Ericsson gibi şirketlere, 11 ili kapsayan deprem bölgesindeki 126 sahaya giderek 108’inde yeniden iletişim hizmeti verebilmesi için 4 mobil istasyonu ile katkı sağladı.