Yönetim Kurulu
Banner Image

Yönetim Kurulu

1971 yılında Giresun’da doğmuştur. Tamamı Makine Mühendisliği alanında olmak üzere, Lisans derecesini Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye); Yüksek Lisans derecesini Northeastern Üniversitesi (Boston, Massachusetts, ABD); Doktora derecesini ise Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, New York, ABD)’den almıştır.

Profesyonel kariyerine dünyanın lider iletişim ve doküman oluşturma şirketi Pitney Bowes Inc. (Shelton, Connecticut, ABD)’nin Araştırma Merkezi’nde Proje Mühendisi olarak başlayan Dr. TÜFEKCİ, yüksek performanslı hareket kontrolü konusunda patentli çalışmalara imza atmıştır. Mekatronik ve Kontrol Sistem Tasarımı Uzmanı olarak çok sayıda projeye ve çeşitli şirketlere danışmanlık yapan Dr. TÜFEKCİ, Thales Alenia Space (Cannes, Fransa) firmasında Uydu Tasarım Uzmanı olarak TÜRKSAT 3A (Fırlatma/Ariane-5: 12 Haziran 2008, Kourou, Fransız Guyanası) uydusunun üretiminde ve teknoloji transfer ekibinde görev yaptıktan sonra TÜRKSAT (Ankara, Türkiye)’da Milli Haberleşme Uyduları Program Direktörlüğü görevini üstlenmiştir.

Daha sonra, TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde (Ankara, Türkiye) Başuzman Araştırmacı olarak RASAT (Fırlatma/Dnepr: 17 Ağustos 2011, Yasny, Rusya) ve GÖKTÜRK-2 (Fırlatma/LM2D: 18 Aralık 2012, Jiuquan, Çin) yer gözlem uydu projelerinde çalışmıştır.

Akademik kariyerinde Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, NY, ABD)’de Araştırma Görevlisi; University of Connecticut (Storrs, Connecticut, ABD)’de Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı; University of Ontario Institute of Technology (Oshawa, Ontario, Kanada), Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye) ve Atılım Üniversitesi (Ankara, Türkiye)’nde Öğretim Görevlisi ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul, Türkiye) Mekatronik Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve Merkez Araştırma Laboratuvarı Müdürü olarak görev yapmıştır. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda (Ankara, Türkiye) Uzay Daire Başkanı olarak göreve başlayan ve yüksek çözünürlüklü GÖKTÜRK-1 (Fırlatma/Vega: 5 Aralık 2016, Kourou, Fransız Guyanası) Uydu Programı ile Uydu Fırlatma Programlarını yürüten Dr. TÜFEKCİ, daha sonra Başkan Yardımcısı olarak atanmış ve halen bu görevine devam etmektedir.

Geçmişte birçok şirketin yönetim kurulunda görev alan Dr. TÜFEKCİ, halihazırda HAVELSAN, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB OSB, Ankara, Türkiye)’nde, TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Ankara, Türkiye)’ nde ve ULAK Haberleşme A. Ş. (Ankara, Türkiye)’ de Yönetim Kurulu Başkanı; TRMotor Güç Sistemleri Sanayi A. Ş. (Ankara, Türkiye)’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Bunlara ek olarak, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Danışma Kurulu Üyesidir.

Evli ve 3 çocuk babası olan TÜFEKCİ, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

1974 yılında Manisa Gördes’te doğmuştur. İlköğrenim hayatını Gördes’te tamamlamıştır. 1992 yılında Sağlık Meslek Lisesini bitirmiştir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrenimini tamamlamayı başarmıştır.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevde bulunmuştur. 2001 yılında Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nde görevi resmî olarak başlamıştır. Bakanlık bünyesinde (görevde yükselme-unvan değişikliği-merkez disiplin gibi) çeşitli kurul ve komisyonlarda görevler üstlenmiştir. 2018 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır.

ULAK Haberleşme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

1975 yılında Adana’da doğmuştur. Lisans eğitimini 1993-1998 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde tamamlamıştır. İlerleyen süreçte 2008-2009 yılları arasında City University London/İNGİLTERE’de yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Çalışma hayatına 1998 yılında Telsiz Genel Müdürlüğü’nde mühendis olarak başlamıştır. Ardından 2000-2002 yılları arasında BTK’da mühendis olarak görevini sürdürmüştür.

2003-2014 yılları arasında BTK’da farklı daire başkanlıklarına bağlı olarak Bilişim Uzmanlığı yapmıştır.

2014-2016 yıllarında BTK Sektörel Araştırma ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı olarak görev yapmış, 2016 yılından itibaren de Yetkilendirme Dairesi Başkanı olarak Elektronik Haberleşme Sektöründe yetkilendirme mevzuatının hazırlanması ve takibi, mobil haberleşme hizmetlerine ilişkin yetkilendirme ve ihale çalışmaları (3G, 4.5G ve 5G hazırlık çalışmaları), numaralandırma düzenlemeleri, işletmecilerin mali yükümlülükleri, işletmecilerin yerli ve millî ürün kullanılmasına ilişkin mevzuatın hazırlanması ve takibi, evrensel hizmet projelerinin takibi görevlerini sürdürmektedir.

ULAK Haberleşme A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Özgeçmiş hazırlanıyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini 2005 yılında Ankara Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Aselsan’da Aday Mühendis olarak başlamış, sonrasında Mühendis ve Teknik Lider olarak görev yapmıştır. Daha sonra Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Sektör Başkanlığında Radar Sistem Mühendisliği Müdürü olarak görev almıştır. 2014-2017 yılları arasında Radar Sistem Mühendisliği Direktörü olarak çalıştıktan sonra 2017-2022 yılları arasında Radar Program Direktörlüğü görevini yerine getirmiştir. Temmuz 2022 tarihinden itibaren Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.

ULAK Haberleşme A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.