ULAK Haberleşme, deprem bölgesindeki hasarlı baz istasyonlarını ayağa kaldırıyor
Banner Image

10.02.2023

ULAK Haberleşme, deprem bölgesindeki hasarlı baz istasyonlarını ayağa kaldırıyor

ULAK Haberleşme, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında şebekede oluşan hasar ve aksaklıkların giderilmesi için yoğun çalışma yürütüyor. Yerli ve milli baz istasyonuyla Türkiye'nin mobil haberleşmesine katkıda bulunan Ulak Haberleşme depremin hemen ardından Acil Durum Eylem Planı’nı devreye koydu. İkişerli ekipler halinde 12 tim oluşturan Ulak Haberleşme, pazartesi günü öğlenden sonra ulaştığı Kahramanmaraş’ta karargâh kurdu. Valiliğin kurduğu Kriz Koordinasyon Merkez ile irtibat halinde çalışan ekipler depremden etkilenen çok sayıda sahayı ayağa kaldırdı. Her bir saha binlerce kişinin haberleşmesini sağlıyor.

 

Genel Müdür Zafer Orhan’ın da aralarında yer aldığı deprem bölgesindeki ULAK Haberleşme ekibinde 1 Direktör, 2 Müdür, 1 Askeri Danışman, 14 Teknik eleman bulunuyor. Kahramanmaraş ve Hatay'ı 2 ana merkez olarak belirleyen Ulak Haberleşme, 2 mobil baz istasyonunu Kahramanmaraş 2'sini ise Hatay merkezde konuşlandırdı. Kahramanmaraş’taki çalışmaların ardından Ulak Haberleşme ekipleri Elbistan, Nurhak, Adıyaman gibi karlı ve ulaşılması zor bölgelere ulaşıp oralardaki altyapıyı ayağa kaldırdı. Ekipler daha sonra Osmaniye, Adana ve Hatay'a geçti. Depremler sonrasında şebekede oluşan hasar ve aksaklıkların giderilmesi için yaptığı çalışmaları bu illerde sürdürdü.

 

Deprem bölgesinde yürütülen çalışmaları koordine eden ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan, “Yürüttüğümüz çalışmalarla 65 sahayı ayağa kaldırdık. Her bir saha binlerce kişinin haberleşmesini sağlıyor. Arkadaşlarımızın her biri serdengeçti gibi çalışıyor. Allah onlardan razı olsun. Herkes aç, uykusuz fedakarca elinden geleni yapıyor." dedi. Yeni takviyelerle tim sayısının 21'e çıkacağını bildiren Orhan, "Ulak Haberleşme olarak tüm imkanlarımızla sahadayız, yaraların her anlamda sarılması için çabalıyoruz. Devletimiz de tüm imkanlarıyla vatandaşımızın yanında." diye konuştu.