6G'deki milli çözümler patente dönüşüyor
Banner Image

01.08.2023

6G'deki milli çözümler patente dönüşüyor

ULAK Haberleşme Genel Müdürü Zafer Orhan, 6G konusunda yürüttükleri çalışmalar sonunda ortaya çıkan milli çözümler için patent başvurularına başladıklarını bildirdi.

ULAK Haberleşme, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'23) son dönemde geliştirdiği ürün ve kabiliyetleri sergiledi. Şirketin Genel Müdürü Zafer Orhan, AA muhabirine, ULAK'ın Türkiye'nin milli baz istasyonu geliştirici şirketi olarak öne çıktığını söyledi.

Halen 2 bin 500 ürünle 4-4,5G konusunda 3 operatör ve kamuya hizmet verdiklerini dile getiren Orhan, 5G komponentlerinin de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığını ifade etti.

Yazılım tanımlı ağ teknolojisine sahip uMAYA SD-WAN ürününün milli verilerin ülkede kalması, bunların güvenli şekilde taşınması ve farklı seviyelerde aktarımı konusunda önemli bir çözüm sunduğunu vurgulayan Orhan, "Ülkenin birçok kamu kuruluşunda yer alırken aynı zamanda Avrupa'da da bunun ilk meyvelerini gördük. NATO tatbikatına katıldık bu ürünümüzle. Oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Oradaki başarılı sonuçları şimdi kendi uygulamalarımıza ve uçlara yansıtacağız." dedi.

Orhan, ULAK baz istasyonunun rekabet edebilir fiyatla, teknolojiyle, performansla uluslararası ölçekte dünyada 5-6 şirketin yapabileceği bir teknolojiyle dünya arenasına çıktığına işaret ederek, "Afrika'da 2 ülkeye ihracatımızı yaptık. Şu anda bu ihracatı genişletme ve büyütme safhasındayız. Bütün gayretimiz bu yönde. Umut ediyoruz 2023 ve 2024'te ihracat kontratlarımız artacak. Zaten odağımıza ihracatı koyduk." diye konuştu.