5G Çalışmalarında Önemli Aşamaları Geride Bıraktık
Banner Image

05.01.2022

5G Çalışmalarında Önemli Aşamaları Geride Bıraktık

5G çalışmalarında önemli aşamaları geride bıraktık Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2021'in verimli ve başarılı geçtiğini vurguladı.

"Yerli ve milli imkânlarla geçeceğimiz 5G teknolojisi çalışmalarında önemli aşamaları geride bıraktık" dedi. Karaismailoğlu, ULAK Haberleşme A.Ş.'yi ziyaretinde yaptığı açıklamada ayrıca şunları kaydetti: "5G ve ötesi yeni nesil haberleşme sistemlerine geçiş sürecinde kurduğumuz Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri Türkiye Forumu'nun üyesi olan ULAK Haberleşme A.Ş., bilişimdeki dönüşüm çalışmalarımıza aktif destek sağlıyor. 

Bu dinamik şirketimiz, 5G ve Ötesi Beyaz Kitabın hazırlanmasında önemli bir rol üstlendi. Bunun yanında 5G Vadisi Açık Test Sahası projemizde şebeke altyapıları kurulmasına dair mutabakat zaptında ULAK Haberleşme A.Ş.'nin de imzası yer alıyor. 5G Vadisi Açık Test Sahası mutabakatı kapsamında ULAK 4.5G baz istasyonu ile 4.5G çekirdek şebeke fonksiyonları test şebekesi kuruldu. Yerli malı belgesine sahip ULAK baz istasyonu'nun kullanımı konusunda mobil işletmecilerimizle iş birlikleri sağlandı. Ülkemizdeki 900 köye kurulacak baz istasyonlarının tamamının ULAK Haberleşmenin 4.5G baz istasyonlarından olmasına yönelik kararlılığımız devam etmektedir."