• +90 (312) 286 94 87
  • Pazartesi - Cuma: 09:00 - 18:00
Previous Next

Türkiye’nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK canlı şebekede

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Evrensel Mobil Kapsama Projesi kapsamında başarı ile devreye alınarak, canlı şebekede kullanıma başlanan Türkiye’nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ın bugün Kars’ta gerçekleştirilen etkinlikle lansmanı yapıldı; Üç büyük operatörün katılımıyla “Yapay Zeka” paneli düzenlendi Alınan stratejik bir kararla, LTE-Advanced teknolojisinin kullanıldığı baz istasyonlarının yerli olarak geliştirilmesine yönelik gerçekleştirilen uzun soluklu çalışmalar neticesinde ilk hedefe ulaşıldı.

 

İlk olarak Evrensel Mobil Kapsama Projesi’nde canlıya alınmaya başlayan 489 adet ULAK baz istasyonunu, projenin 2. evresinde 527 ULAK baz istasyonu takip edecek. Yerli baz istasyonu üretiminde bir ilk niteliği taşıyan projede, gerçekleşen devreye alım ile önemli bir kilometre taşı tamamlanmış oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın desteği ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan ve yönlendirilen proje kapsamında, ASELSAN ana yükleniciliğinde, NETAŞ ve ARGELA’nın katkıları ile Türk Mühendisler tarafından geliştirilen “ULAK”, 2017 yılında kurulan ULAK Haberleşme’nin koordinasyon ve sorumluluğunda, telekom operatörlerin de önemli katkıları ile Türkiye’yi baz istasyonu üreten 5 ülkeden biri haline getirmiş oldu. Türkiye’nin son yıllarda başlattığı millileşme hamlesinin önemli bir sonucu olan “ULAK” baz istasyonu, aynı zamanda 5G ve ötesi sloganı ve sunduğu yol haritası ile dikkatleri şimdiden üzerine çeken ULAK Haberleşme A.Ş.’nin de doğuşuna vesile olması sebebi ile ayrıca büyük önem arzediyor.

 

ULAK Haberleşme Genel Müdürü Dr.Metin Balcı, bugün canlıya alınan ULAK baz istasyonunun hem sektör, hem kendileri için sadece bir başlangıç olduğunu, asıl yolculuğun yeni başladığını belirtti. Aselsan, Netaş ve Argela işbirliği ile azim ve inançla devam eden ve son dönemde daha da hız kazanan çalışmalarda ilk hedefe ulaşıldığını, bu ve benzeri çalışmaları tek bir çatı altında toplama misyonu ile kurulan ULAK Haberleşme’nin hiç durmadan 5G istasyonuna doğru yola devam etmekte olduğunu ifade eden Balcı, bir taraftan ULAK baz istasyonlarını uluslararası standartlara göre ürün yol haritasının bir parçası olarak geliştirmeye devam ederken; eş zamanlı olarak bu alanda birbirini tamamlayan “5G Çekirdek Şebeke”, “5G Sanallaştırılmış ve Yazılım Tanımlı Ağ”, ve 5G Yeni Radyo gibi önemli projeleri devam ettirek, gittikçe artan ilgi ve destek ile her geçen gün zenginleşen eko sistemimiz ile birlikte “5G ve Ötesi için Türkiye’nin İletişim Gücü” olma ilkesi ile, son derece yüksek motivasyon ile ve ürün odaklı olarak çalıştıklarını, ifade etti.

 

Telekomünikasyon alanında “ULAK” ile başlayan millileşme süreci sayesinde haberleşme sisteminin daha güvenli hale gelmesi planlanıyor. Tasarımı da tamamen yerli olan “ULAK” ile Türkiye teknolojiyi alan ve kullanan bir ülke olmanın ötesinde, tasarlayan üreten ve satan bir ülke olma yolunda büyük bir adım atmış oldu. “Dünyanın baz istasyonu üreten 5 ülkesinden biri olmaktan gururluyuz” Türkiye’nin mobil iletişim altyapı ihtiyaçlarını milli imkânlarla karşılamak ve bu alandaki dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla geliştirilen ilk yerli ve milli ULAK baz istasyonlarının Türkiye için büyük bir atılım anlamına geldiğini ifade eden Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) Kurucu Genel Sekreteri Erhun Baş, şöyle konuştu: “4.5G ile vatandaşlarımız, çok daha kaliteli, yüksek hızda mobil hizmetlere, çok daha erişilebilir fiyatlarla ulaştı. Şimdi artık ULAK baz istasyonlarıyla, bu hizmeti yerli imkanlarla verebilmek ve tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmak, dijital rekabette ülkemizi bir adım daha öne çıkaracaktır. Türkiye’yi dünyanın baz istasyonu üreten 5 ülkesinden biri haline getiren bu projenin hayata geçmesinden büyük gurur duyuyoruz.” Üç büyük operatörün katılımıyla “Yapay Zeka” paneli düzenlendi Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD), ULAK’ın hizmete alındığı toplantının ardından, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) 2018 yılı teması olarak belirlediği “Yapay Zeka” konulu bir panel düzenledi.

 

Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü vesilesiyle düzenlenen panele, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ve Türksat Genel Müdürü Cenk Şen katıldı. Panelde, telekomünikasyon dünyasında yapay zeka uygulamaları ile yapay zeka kullanımının gelecekte yol açması öngörülen gelişmeler masaya yatırıldı.